Bilmeyenler için kısaca: SEO nedir?

seo
Kısaca SEO, İngilizce’de “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma.
Günümüzde dijital pazarlama alanında en önemli alanlardan biri olan SEO,

Türkiye’de de “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak da biliniyor. Kullanıcılara yaptıkları sorgulara yönelik en alakalı,

doğru ve açıklayıcı sonuçları çıkarmayı hedefleyen Google’ın ve diğer büyük arama motorlarının, sıralama kriterlerini etkin biçimde öğrenerek bunlara göre

gerekli optimizasyonların yapılmasını sağlayan sürecin tamamına SEO deniliyor.

Yeni başlayanlar için: SEO nasıl yapılır?


Dünyadaki birçok başarılı kampanyadan öğrendiklerimize göre, SEO baştan sona bir takım işi.
Bir şirketin tek başına bir SEO ajansına/danışmanına hiçbir takım desteği olmaksızın ödeme yaparak bir noktaya gelebilmesi maalesef mümkün değil.

Öncelikle SEO’nun bir “deneyim optimizasyonu” olduğunu anlamak ve deneyimi iyileştirebilecek tüm takımları projeye dahil etmek gerekiyor.
Başta içerk üretimi, teknik düzenlemelerde IT desteği ya da ürün ekibiyle kullanıcı tanıma seanslarında elde edilen yeni fikirleri SEO’nun yapılış sürecine dahil edebiliriz.

Ayrıntılı bilgi için Blog sayfamızı takip etmenizi öneriyoruz.

Bizim Gözümüzde Seo Bakış Açısı


Bizce SEO süreci, sadece sıralamayı edinmek için gösterilen çabadan ibaret değil.

Temelde yaptığımız işin, Google’a farklı sorular/istekler yönelten kişilerin oldukça güçlü bir algoritma sonucunda en faydalı sonuca yönlendirilmesi, temeline dayandığını düşünüyoruz.

Bu bağlamda değer önerisi olmayan veya bunu üretmek istemeyen projelerin etkin bir SEO sonucu üretemeyeceğine inanıyoruz.

Ajans olarak çalıştığımız müşterilere hizmet verirken: en faydalı arama sonucu olabilecek sayfası/içeriği oluşturmak (içerik odaklı SEO yaklaşımı), bu içeriğe teknik anlamda arama motorlarının daha kolay ulaşmasını sağlamak (teknik SEO iyileştirmeleri) ve bu içeriğin kaydadeğerliğini web düzeyinde arttırmak (bağlantı/bahsedilme iyileştirmeleri) üzerine odaklanıyoruz.

Ekibimiz, bu vizyonu en etkin biçimde uygulamak için ekibimizle birlikte çalışıyor. Bunun yanı sıra, tüm gelişmeleri sürekli olarak takip ederek birbirimizle paylaşıyoruz.

SEO Analiz Süreci;

Her markanın önceliklerinin ve ihtiyaçlarının farklı olduğunu ele alırsak, tek tip bir SEO analiz sürecinden bahsedemeyiz.

 SEO analizi sürecine başlarken, markayla yaptığımız başlangıç toplantısında tüm ihtiyacı anlayacak doğru soruları sorarak, hızlı katkı sağlayacak işleri önceliklendirerek bir proje planı oluşturuyoruz. Daha da öncesine gidecek olursak potansiyel müşterimize ürününü/hizmetini anlamaya yönelik sorular sorduktan sonra toplantılar için yaptığımız hazırlıklarda mevcut durumu inceleyip kazanım getirebilecek konulara değindiğimiz bir ön analiz raporu oluşturuyoruz.