Arama motorlarının devi olan google rakabet kurulunun uyarısı sonrası geri adım atmak zorunda kaldı.
Son dönemde Türkiye’de faaliyet gösteren global internet şirketlerine ilişkin önemli adımlar atılıyor. Google, Facebook, Twitter gibi teknoloji devlerinin Türkiye'deki kanunlara ve kurallara uyma zorunluluğu ile ilgili yeni adımlar atılmaya başlandı.

Google Türkiye'de geri adım attı!

Kısa bir süre önce Google'ın, ürünlerle ilgili aramalarda o ürünü satan siteleri göstermesi olarak tanımlanan Shopping reklamları ile ilgili olarak Rekabet Kurumu’nun radarına girmişti.

Rekabet Kurumu Google’ı bu sebeple uyarmış ver reklamların kaldırılmasını talep etmişti.Görünen o ki Rekabet Kurumu’nun uyarısı işe yaradı. Google Türkiye bu konuda geri adım attı. Şirketten yapılan açıklamada shopping reklamlarının 10 Ağustos'tan itibaren kaldırılacağı duyuruldu.

İşte Google'ın konuyla ilgili açıklaması ise şöyle oldu:

Google Alışveriş reklamları ile ilgili bir güncelleme

İnternetten bir alışveriş yaptığınızda, aradığınız ürünlere hızlı ve kolay biçimde ulaşmak istersiniz. Reklamverenler de aynı ürünleri tanıtmak ister. İşte bu sebeple Google, kullanıcılarımızı binlerce büyük, küçük satıcı ile her iki taraf için de faydalı biçimlerde buluşturan Alışveriş reklamlarını gösterir. Verilerimiz bu reklamların, reklamverenler için neredeyse yüzde 20 daha etkili olduğunu, maliyetleri düşürdüğünü ve geri dönüşleri artırdığını gösteriyor; Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 82’si, sonuçlar sayfasının Alışveriş Reklam Birimi ile daha faydalı olduğunu düşündüklerini belirtiyor.*

Bu yılın başlarında Rekabet Kurumu Google’ın Alışveriş Karşılaştırma Servislerine (AKS) eşit davranması yönünde bir karar verdi. Yanıt olarak, Rekabet Kurumu’na (RK), satıcılardan Alışveriş reklamlarının gösterilebilmesi için AKS’lere Google Alışveriş’le aynı fırsatı sağlayacak ve Alışveriş reklamlarının ürün kalitesini hem kullanıcılar hem de satıcılar için sürdürülebilir kılacak bir dizi tedbir sunduk. Sunduğumuz tedbirler Alışveriş reklamları için Avrupa’da 600’den fazla AKS’nin katılımıyla 3 yıldır başarıyla uygulanan tedbirlere çok benzer bir çözüm yolu içeriyor.

Ancak, sunduğumuz çözüm önerilerinin Türkiye için kabul edilebilirliği şu aşamada belirsiz. Bu nedenle, faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürebilmek ve müşterilerimize hazırlık yapabilmeleri için yeterli süreyi sağlamak amacıyla, maalesef 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Alışveriş reklamlarını Google’ın Türkiye’deki arama sayfalarından kaldıracağız. Bu bizim için kolay alınmış bir karar değil; bunun tüketiciler, satıcılar ve AKS’ler için daha az seçeneğe ve daha düşük kalite deneyimine sebep olacağına inanıyoruz. Uygulanabilir bir çözüm bulmak için RK ile birlikte çalışmayı sürdüreceğiz.

Yılın en yoğun alışveriş aylarına yaklaşırken, bu durumun müşterilerimizin satışlarına yönelik etkisini en aza indirmek üzere onlarla birlikte çalışacağız. Tüketiciler bilgiye ulaşmak için Google Arama’yı, satıcılar da müşterilerine ulaşmak için diğer reklam formatlarını kullanmaya devam edebilecek. Bu sorunları önümüzdeki aylarda çözüme kavuşturabilmeyi ve RK ile Alışveriş reklamlarını Türkiye’ye tekrar getirebilmemizi sağlayacak bir anlaşmaya varabilmeyi umuyoruz.

Peki bu ne anlama geliyor. Hemen belirtelim. Örneğin Google’da “bir ürünün ismini” yazıp bir arama yaptınız. Google normalde ilk sırada bu ürünle ilgili reklam verenleri gösteriyordu.

Bu durum da rekabet tarafında haksızlıklara yol açıyordu. Rekabet Kurumu’nun aldığı yerinde karar sayesinde artık ilk sırada reklamlar yer almayacak. Google bu konuda biraz diretmiş olmasına karşın yine bizim sözümüze geldi.
01.08.2020 00:40