Bu yazımızda, 2020 yılı için Google SEO Tekniklerini, SEO Kazançlarını detaylı bir şekilde ele alacağız. 2020 yılına çok yaklaştık. Bir yıl daha, rüzgar gibi geçti. Rakiplerinizden ayrışmak, öne geçmek istiyorsanız, bu teknikleri hemen şimdiden uygulamaya başlamanız iyi olur!

2020 SEO Teknikleri Ve Kazandıran Bilgiler Sizlerle


1. Google aramalarındaki görünümüze önem verin optimize edin!

Google’ın çalışma modeli, anlaşılması oldukça kolay bir modeldir:
“Dünyadaki tüm web içeriklerinden haberdar ol ve bu içerikleri aramalara en iyi şekilde uygula!”.
Unutmayın ki, Google da kâr amacı güden bir şirket. O yüzden, Google; reklamlarına ayrı bir önem veriyor. Bu yüzden, reklamların tıklanma sayısı onlar için de önemli.

Bunun konuyla olan ilgisi, aramalardaki görünümün de çekici olması gerektiği! Google’da reklam vermiyor olsanız bile (ki tepeleri hedefleyen birçok şirket veriyor), aramalarda da kullanıcının karşısına iyi bir görünümle çıkmalısınız.

Özel hayatınızda, nasıl ki kılık kıyafetinize önem veriyorsanız, aynısı dijital varlığınız için de geçerli. Aramalardaki görünümünüz bunlardan sadece bir tanesi (ve iyi bir görünüm size daha çok sayıda tıklanma getirecektir). 2019 yılında Google’ın arama görünümlerinde yaptığı en sıra dışı yeniliklerden birisi “favicon” ların (bir web sitesine gittiğinizde, en soldaki küçük ikon) arama sonuç sayfalarında da görünüyor olmasıydı.


Şık bir görünüm, “Featured Snippets” alanları için de geçerli!

Dikkat ederseniz, bu alanlarda, bazı siteler, şık görseller de kullanıyorlar. Bizler, insan olarak, bir içeriğin ya da sitenin kalitesini, bazen sadece onun nasıl göründüğüne bakarak yorumlayabiliyoruz (neredeyse her zaman).


2. HTTP/3 + WUIC PROTOKOLÜBaşlık sizi korkutmasın! Çok teknik duruyor olsa da, açıklayacağız. Eğer başarılı web siteleri arasında en önde gelenlerden birisi olmak istiyorsanız, bu maddeye iyi odaklanmanız gerekiyor. Çünkü önemli! http protokolleri, web pencerelerinin (browser) server’larla iletişim kurmasını sağlar. 2 ana http protokolü vardır:
• http 1.1
• http /2

Tüm SEO profesyonelleri bu protokolleri çok iyi tanırlar, çünkü mecburlar. Web sitelerinin %35’inin bu özelliği SEO amaçlı olarak kullanmadıklarını biliyor muydunuz?

En kısa ve anlaşılır haliyle, bu iki protokol arasındaki fark şöyle:Birisi, (http / 2) imaj, script gibi objeleri simultane olarak yükler.

Diğeri ise (http 1.1) ardışık olarak! Bu da demek oluyor ki yeni versiyon, sitelerin daha hızlı yüklenmesini sağlıyor! (Site sayfa hızının daima önemli olacağı ayrı bir gerçek.)2020 yılında ise yepyeni bir protokolle karşılaşacağız! Detaylar çok teknik olduğu için bu yeni http protokolünün özelliklerini kısaca şöyle özetleyebiliriz: Daha hızlı ve daha güvenilir!

Şu an “Google Tag Manager” ve “Analytics” bu yeni “http /3” protokolü ile yükleme yapmaya başladı bile. (Hosting hizmeti aldığınız şirket, size bu desteği sunacaktır (en azından öyle yapması gerekiyor).

Henüz çok yeni olduğu için sabırlı olmakta fayda var. Ama yine de, işin takibine devam edin.)


3. WEBP FORMATIGIF animasyonlar hakkında düşünceniz ne?
Sizce halen popülerler mi?

SEO açısından bakacak olursak, web sitelerinin GIF animasyonlara veda edeceğini söyleyebiliriz. Şimdi sıkı durun! JPG, PNG, GIF, bunların hepsi tarihe karışacak!
Daha doğrusu, hepsini kapsayan yeni bir formatla karşı karşıya kalacağız, o da “WebP”! Bu format, Google tarafından geliştirildi. Bu yüzden, Google, web sitenizde bu formatı gördüğünde, doğal olarak bunu olumlu şekilde puanlayacaktır.
Bu formata çoktan geçmiş olan web siteleri, görsel ağırlıklarını %50, %60 arasında hafiflettiler! Konuya hâkim olanlar, görsellerin sıkıştırılması gerekliliğini bilirler.
Yukarıdaki oranlar, sıkıştırılmış görseller için bile geçerli! (Web siteleri daha da hızlanıyor ve hızlanacak).

4. KALİTELİ İÇERİKLER VE KOPYASIZ İÇERİKLER


Google, sürekli olarak içerik kalitesine, kaliteli içeriklere vurgu yapmaya devam ediyor. Fakat, insanların çoğu, şu soruyu soruyor: 
Kaliteli içerik nedir?  Neye veya nelere kaliteli içerik diyoruz?
Belki daha da önemlisi, Google bize kaliteli içerik derken, bizden ne istiyor? 

Öncelikle, iyi içeriklerle dolu birçok bilgi sitesi var. Bu tür siteler, bir backlink desteğine ihtiyaç duymadan Google’da kolaylıkla yükselebiliyorlar. Hatta, bu başarıları onlara doğal backlink’ler de kazandırıyor. Örneğin, heyecanla beklediğiniz yeni bir filmle ilgili Google’da daha önce hiç arama yaptınız mı? Ya da, bir konuyla ilgili tek paragraflık bir açıklama beklediğiniz bilgi aramaları? Google, zengin bir kaynağa sahip. Binlerce kelimeden oluşan birçok makaleye kolaylıkla erişebilirsiniz. Ama, büyük ihtimalle sizin istediğiniz şey, kısa ve net cevaplar. Özellikle de aradığınız hedefe sizi ulaştıran nokta atış sonuçlar… 

Tam aksi de geçerli… Yazdığınız metinler sadece 100 veya 150 kelimeden oluşuyorsa, aramalarda hiçbir başarı elde edemeyebilirsiniz…
O halde, gelin, kaliteli bir içeriğin genel özellikleri nelermiş bakalım:• Kelime sayısı 1000 ve üzerinde olmalı• İmajlar, tablolar, madde işaretleri, özlü sözler gibi özenle seçilmiş dikkat noktaları, video gibi farklı içerik formatları konusunda zengin olmalı.
 • Web sitenizin farklı içeriklerine yönlendiren linklere sahip olmalı.
 • Kullanışlı, bir işe yarayan bilgiler içermeli ki, kullanıcılar sitenizde uzun süre vakit geçirsinler.  İçeriğin organizasyonu düzgün olmalı ki; hem Google, hem de kullanıcılar içeriğin bütününü kolaylıkla anlayabilsinler.
  • Ve en önemlisi içerik üretirken özgün kelimeler kullanmak, herhangi bir siteden kopyalayıp yapıştırmamak.

04.01.2020 21:57