İngiltere hükümeti, geçtiğimiz hafta Londra'da yaşanan terör olayından sonra WhatsApp'ta arka kapının olması gerektiğini tekrar gündeme getirdi.

İngiltere'de geçtiğimiz hafta yaşanan terör olayının ardından ilginç bir şekilde oklar yine WhatsApp'a çevrildi. WhatsApp'ta arka kapı olması gerektiğini daha önce de dile getiren İngiltere, yaşanan üzücü terör olayından sonra bu konuyu tekrar gündeme taşıdı.

Birleşik Krallık Parlamentosu Üyesi Amber Rudd; "WhatsApp gibi kuruluşların teröristlerin birbirleriyle iletişim kurabilmesi için gizli bir yer sağlamadığından emin olmamız gerekiyor." diyerek WhatsApp'a taş attı. Bildiğiniz gibi uçtan uca şifreleme sistemi sayesinde WhatsApp'taki konuşmalara hükumet dahil kimse ulaşamıyor. Gizlilik politikasından dolayı WhatsApp, terör olayı olsa dahil bu konuşmaları hükumet ile paylaşmıyor.

A. Rudd, Pazar günü BBC'de katıldığı The Andrew Marr Show'da ayrıca şunları da söyledi; "Eskiden insanları telefonda dinleyebiliyorduk. Ancak şimdi WhatsApp gibi kuruluşlardan hükumet dinleme izni alamıyor. Bunun önüne geçilip WhatsApp gibi teknoloji şirketleri hükumetler ile işbirliği içerisinde olmalı" dedi.

Whatsapp ingiliz hükümeti

İngiltere'nin bu isteği konusunda haklı olduğu düşünülüyor. Teknoloji firmaları, sadece terör olaylarında hükumetler ile ortak çalışıp olası bir olayın önüne geçilmesini sağlayabilir veya olayın aydınlatılmasında yardımcı olabilir. Bakalım WhatsApp bu istekler karşısında nasıl bir tutum izleyecek?    29.03.2017 00:12
    2018 © Yigit Bilişim Hİzmetleri | Tüm Hakları Saklıdır.